Ladění a opravy klavírů a pian

piano

Klavíry a piana se stávají spolehlivým nástrojem, pokud se pravidelně čistí, seřizují, ladí a intonují. Tyto čtyři zásadní činnosti udržují optimální stav a bezproblémový chod klavíru. Jakákoliv pomoc a navržení způsobu opravy piana vyžaduje odborné posouzení přímo na místě u zákazníka. Pravidelná údržba klavírů a pian by se zásadně neměla zanedbávat.

V praxi se ale většinou setkáváme s tím, že i dobří klaviristé tuto pravidelnost ladění zanedbávají. Považují své piana za naladěné, ačkoliv několik let laděny nebyly. Piana se pomaličku rozlaďují a sluch pianaisty si na tuto "rozladěnost" zvyká a tímpádem se hudební hudební sluch kazí. Proto je obzvlášť důležité dbát na tuto pravidelnost ladění piana u malých dětí a začátečníků.

Opravy, ladění a intonování klavírů a pian vyžadují vysokou odbornost, talent a zkušenosti. Současná konstrukce klavírů a pian využívá mnoha složitých prvků a sestav. Cílem je dosažení brilantního zvuku a optimálního chodu mechanismu. Aby nástroj dobře fungoval, je potřeba provádět kontrolu seřízení, ladění, případně opravy v následujících doporučených intervalech:

ladění klavíru, piana1x za rok
seřízení mechaniky1x za 5 - 10 let
seřízení klávesnice1x za 10 - 15 let
broušení kladívek1x za 5 - 10 let
čištění klavíru, pianapodle potřeby
přeosování mechaniky1x za 15 let nebo častěji

Do pořádku se dá uvést skoro vše. Zjistili jste závadu nebo se Vám něco nezdá? Zavolejte a budeme problém řešit. Jakákoli pomoc a navržení způsobu opravy či seřízení vyžaduje odborné posouzení přímo na místě.